Iğdır Valiliği
Iğdır Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Iğdır Valiliği
Iğdır Valiliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

05 Haziran 2019
5 Haziran dünya çevre günü mesajı

          Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. 1972 yılından beri tüm dünyada 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.

          Gelişen sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunluklarına paralel olarak çevre sorunları da artmaya başlamıştır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirliliği günümüzde insan sağlığını ciddi olarak tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Elbette çevreyi korumak sadece bir kurumun, kuruluşun görevi değil her kesimin görevi olmalıdır.

          Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarını sağlamaktır. Bunu sağlayacak olan da insanın kendisidir çünkü çevreye zarar veren, çevreyi koruyan aynı zamanda onu geliştiren ve değiştiren insandır. “ (Allah) yeryüzünü canlılar için yayıp döşedi.” ayeti Allah’ın yeryüzünü bütün canlılar için en uygun ve mükemmel yarattığını ifade etmektedir. Bu bağlamda bize emanet olarak sunulan çevremizi korumalıyız. Aksi halde; Hz. Mevlana’nın “Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün. Her köşede bir çiçek dükkânı açan doğayı görün. Güller gülerek sesleniyor bülbüllere: Susun, susarak doğayı görün.” dizelerinde ifade ettiği “ Yeşiller Kuşanan Doğaya ” hasret bir dünyada yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde de doğal çevrenin korunması ve iyileştirilmesi giderek önem kazanan bir konu hâline gelmiştir. Çevre koruma hareketi ve düşüncesi çevre sorunlarının gelişimine paralel olarak gelişmiş ve bugünkü seviyesine ulaşmıştır.

          Maksadımız; daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir Iğdır hedefini gerçekleştirmektir.

         Çocuklara bırakılabilecek en önemli mirasın, temiz ve yaşanabilir bir çevre olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

          Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çevre Gününüzü kutlarım

                                                                                                  Muhammed BEKTAŞ

                                                                                         Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü
 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır